Tematické diskuse

Příspěvky

Krize na úřadech práce

17. 2. 2012

V lednu 2012 začala rozhodující fáze vládní sociální reformy. Vedle nepříznivých věcných změn přináší také důležitou reorganizaci správy sociálního systému. Rozhodování o všech nepojistných sociálních dávkách, například o podpoře pro zdravotně postižené nebo o pomoci v hmotné nouzi, se soustředilo na úřad práce.

Celý příspěvek | Rubrika: Tematické diskuse | Komentářů: 0

Drábek „bojuje“ s nelegální prací – pro nezaměstnané zavádí povinnost hlásit se na poště

19. 8. 2011

Ministr práce a sociálních věcí J. Drábek přišel s dalším  nápadem a tím je zavést pro nezaměstnané povinnost hlásit se v pracovní dny na pracovištích České pošty. Pokud se ptáte, proč zrovna na poště a nikoli na úřadech práce, odpověď je jednoduchá. V současné době probíhá jejich takzvaná reforma, což znamená, že z úřadů práce jsou propouštěni další úředníci/ce, kterých je tam už několik let beztak málo.

Celý příspěvek | Rubrika: Tematické diskuse | Komentářů: 0

Bude Evropě chybět pracovní síla?

9. 1. 2011

Nedá se říci, že téma zaměstnanosti by bylo pro Evropské politiky okrajovou záležitostí. V době, kdy v některých státech Evropské unie dosahuje nezaměstnanost 20 % (ta oficiální), se prioritně zamýšlí nad problémem jak vyřešit budoucí nedostatek pracovní síly.

Země jako z pohádky

15. 12. 2010

Pokud nám dnes něco skutečně chybí, tak je to představivost. Dokázat si představit, že věci mohou být jinak, než jsou. Kolikrát jsme slyšel z úst mnohých věty jako: „Prostě to tak je.“ „S tím se nedá nic dělat.“ „Tak jak si to představuješ, to nikdy nemůže být.“ „Takhle je to všude.“

Tak to pardon, ale já znám případů kde to dělají jinak hned několik. Vezměme si třeba …

Kam s nimi?

16. 11. 2010

Českého premiéra provedli při návštěvě Japonska místní automobilkou. Výrobní linka byla plně automatizovaná, jen u každého robota stal jeden pracovník a podával mu šroubky.
“K čemu jsou tu tihle lidé dobří?“ podivil se premiér.
“On by jinak nebyl nikdo, kdo by si mohl naše auta kupovat.“

Stát zneužívá naše daně

8. 11. 2010

Po nedávném dotazu ohledně proplacení cestovních nákladů za nesmyslný výlet s doručenkou úřadu práce přes půl Prahy jsem navštívila – po roce objevenou – poradnu pro nezaměstnané. O možnosti, požádat zde o konzultaci ÚP informuje letáčkem na malé nástěnce v mezaninu za sloupem schodiště. ÚP sídlí ve druhém poschodí a návštěvník logicky využije jednoho ze tří výtahů, kolem letáku nemá důvod projít. Pracovnice poradny, úředně Job-klubu, byla vstřícná. Dokonce mně věnovala 30 minut nad limit pracovní doby. M. j. mne informovala, že ač pořád ještě čerpám z úspor a tudíž na podporu v hmotné nouzi, tedy příspěvku do výše životního minima 3126 Kč, nárok nemám, mohu pobírat alespoň na příspěvek na bydlení.

Celý příspěvek | Rubrika: Tematické diskuse | Komentářů: 0

Ať se tvá ztracená vláda věcí tvých se k tobě, lide, navrátí…!

8. 11. 2010

Autorka dospěla mimo jiné i díky ohlasu čtenářů Britských listů k rozhodnutí iniciovat změnu stávajícího nefunkčního a kontraproduktivního systému a zaslala na Ministerstvo práce a sociálních věcí stížnost na praxi úřadů práce v oblasti politiky zaměstnanosti a na nehospodárné nakládání s finančními prostředky MPSV ČR a Evropského Sociálního fondu v ČR. Stížnost poukazuje na evidentní nutnost změn systému tak, aby zohledňoval aktuální stav a vývoj na trhu práce a skutečně naplňoval cíle a účely vynakládání finančních prostředků ESF v ČR a MPSV ČR proklamované na webových stránkách těchto institucí.

Celý příspěvek | Rubrika: Tematické diskuse | Komentářů: 0

Šikana praktikovaná státem prostřednictvím Kocourkova na úřadech práce

8. 11. 2010

V pondělí 18.10. jsem opět absolvovala povinnou návštěvu úřadu práce. Po obligatorních formalitách registrace návštěvy v počítači a spisu včetně razítka v legitimaci evidence ÚP jsem se paní zprostředkovatelky dotázala, jestli má nějakou lepší webovou adresu s nabídkami práce, než já, protože mně posledně přišlo, že se jí na stránce inzerátů objevilo víc, než když se na příslušný sever Ministerstva práce a sociálních věcí podívám sama. Posledně od vyslání mne do jí vybrané firmy s doručenkou upustila. Byla středa, 16.30, já v pátek skládala závěrečnou zkoušku kurzu PC a když jsem žádala telefonní číslo ohledně sjednání pohovoru, zavolala sama – nikdo telefon nezvedl.

Celý příspěvek | Rubrika: Tematické diskuse | Komentářů: 0

Politika podpory zaměstnanosti a sociální síť podle Nečase, Kalouska, Drábka, Schwarzenberga and comp.

8. 11. 2010

V pátek 1. října 2010 vysvětlil v Událostech a komentářích na ČT24 národu Ředitel Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Karlovy university a člen NERVU Michal Mejstřík, jak vláda vše co, dělá, činí jen a jen ku prospěchu nás všech. Například v zájmu naší konkurenceschonosti. Nějak opomenul uvést, jaká je výše hodinové či měsíční mzdy třeba v Thajsku, Bangladéši nebo v dalších zemích, označovaných za asijské tygry, se kterými máme v budoucnu být schopni držet krok. Ubezpečil, že pro ty, kteří po zvýšení DPH na avizovaných 17% svými příjmy nebudou schopni krýt životní náklady, máme u nás skvěle rozvinutou sociální síť.

S funkčností této propracované sítě jsem konfrontována již rok, nabízím k nahlédnutí své osobní zkušenosti.

Zkrácený pracovní týden

22. 10. 2010

V západní Evropě není neobvyklé, že lidé pracují méně než 40 hodin týdně. Ať už je to dané uzákoněním kratšího pracovního týdne nebo zkráceným pracovního úvazku. Můžeme se tedy podívat, jaké má zkrácení pracovního týdne vliv na nezaměstnanost a další ekonomické ukazatele.