Jdi na obsah Jdi na menu
 

Strana TOP 09 usiluje o obnovení veřejné služby

27. 9. 2013

Předseda Moravskoslezské TOP 09 Pavol Lukša vyzval ministra práce, aby znovuzavedl veřejnou službu pro nezaměstnané. Více si můžete přečíst v tomto článku:

http://denikreferendum.cz/clanek/16435-top-09-chce-obnovit-verejnou-sluzbu

Z článku citujeme:

"Předseda Moravskoslezské TOP 09 Pavol Lukša vyzval ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka, aby zvážil znovuzavedení veřejné služby. Tu přitom v listopadu loňského roku zrušil Ústavní soud, byla totiž v rozporu s celou řadou ustanovení Listiny základních práv a svobod. Konkrétně podle ústavních soudců porušovala například čl. 26 odst. 3 Listiny – právo na přiměřené hmotné zajištění občanů, kteří bez své viny nemohou získávat prostředky pro své životní potřeby prací."

 

"Ústavní soud loni v listopadu rozhodl, že rozsah veřejné služby prosazený Nečasovou vládou po dobu až dvaceti hodin týdně již po uplynutí dvou měsíců, kdy je uchazeč v evidenci, nebyl vhodný a přiměřený prostředek k prevenci před sociálním vyloučením a udržením pracovních návyků.

Podle Ústavního soudu byla zároveň povinnost uchazečů o zaměstnání přijmout nabídku tzv. veřejné služby a vykonávat ji, v rozporu se zákazem nucené práce podle Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Soudci totiž dospěli k závěru, že veřejná služba je v případě uchazečů o zaměstnání vykonávána nedobrovolně pod pohrůžkou trestu spočívajícího ve vyřazení z evidence a ztrátě zabezpečení v nezaměstnanosti.

„Rozsah až dvaceti hodin týdně navíc představuje nepřiměřené břemeno pro uplatňování zákonem vymezených práv, jež jsou uchazečům přiznána jako součást hmotného zajištění,“ vysvětlili soudci s tím, že tato povinnost může s ohledem na její vnější prvky způsobovat u jednotlivých uchazečů ponížení dotýkající se jejich vlastní důstojnosti.

Veřejná služba byla také podle ÚS v rozporu s právem zaměstnance na spravedlivou odměnu za práci podle čl. 28 Listiny. Za odměnu ve smyslu tohoto článku přitom Ústavní soud neuznal plnění poskytovaná uchazečům o zaměstnání (podpora v nezaměstnanosti, hrazení zdravotního pojištění apod.), jejichž rozsah je stejný bez ohledu na to, zda se uchazeč o zaměstnání povinnosti konat veřejnou službu podrobil, anebo zda k jejímu výkonu ani povolán nebyl.

Zavedení veřejné služby Nečasova vláda prosadila předloni v listopadu v rámci balíku reformních zákonů. Podnět k Ústavnímu soudu podala opoziční ČSSD. "

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář